Zabytki Węgorzewo i okolice

Zabytki Węgorzewo to szczegółowa lista zabytków w Węgorzewie i okolicy. Każdy zabytkowy obiekt na liście posiada możliwość oceniania, komentowania i zaplanowania dojazdu do niego. Wszystkie zabytki w Węgorzewie posiadają opisy, historię, zdjęcia oraz odległości. Zabytków w Węgorzewie i sąsiednich miejscowościach z pewnością nie brakuje i jest co zwiedzać. Są tu zamki, pałace, kościoły, dwory, wieże, zabytkowe domy i kamienice. Każdy znajdzie w Węgorzewie zabytki odpowiednie dla siebie.

6.9 km od centrum

Północna część Mazur wyróżnia się sporą ilością ciekawych architektonicznie posiadłości. Wystawne niegdyś - dziś często naruszone przez upływ czasu i wieloletnie zaniedbania - dworki stoją w tak niepozornych miejscowościach jak Klimki, Trygort, Łęgwarowo czy Ruska Wieś. Wprawdzie lata świetności mają już za sobą, ale wciąż cieszą oko pięknymi detalami.

10.4 km od centrum

Opuszczone ruiny kompleksu z 1941 roku, z którego mieli korzystać najważniejsi notable III Rzeszy. W “Hochwaldzie” przez pewien czas przebywał Heinrich Himmler - dowódca SS. Potężne schrony (zachowało się 9), z żelbetowymi ścianami o grubości dochodzącej do 2 metrów i wyposażone w dodatkowe maskowanie chroniące przed nalotami, ewakuowano w listopadzie 1944 r.

19.9 km od centrum

Zabytkowa forteca, wybudowana w połowie XIX wieku na żądanie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Potężne mury uformowano w kształt gwiazdy, a każde z sześciu ramion wieńczył umocniony bastion. Całość otaczały ziemne wały i fosy. Konstrukcja zachowała się w niezłym stanie. Głównym pomysłodawcą wzniesienia twierdzy był królewski minister wojny Hermann von Boyen.

0.3 km od centrum

Zabytkowa świątynia, wzniesiona przez protestantów w latach 1605-11. Gotycka konstrukcja oryginalnie była jednonawowa, w 1729 r. dobudowano dwie boczne kaplice i wysoką wieżę. Najcenniejszą rzeczą są barokowe organy Joachima Thiele, z 1647/48 r. - najstarszy taki instrument w regionie. Pięknie prezentują się też ambona, ołtarz główny i XVII-wieczne konfesjonały.

0.3 km od centrum

Najstarszy zabytek w Węgorzewie - jego początki sięgają jeszcze II połowy XIV stulecia. W latach ‘70 XVw., ze względu na długi rycerze zakonni przekazali twierdzę w ręce braci von Tettau. W XVI wieku fortecę przebudowano na barokowy pałac. Zamek był wielokrotnie niszczony, a następnie z mozołem odbudowywany. Aktualnie znajduje się w rękach prywatnych.

0.5 km od centrum

Zabytkowa świątynia pierwotnie neogotycka, budowana w latach 1930-33 przez wspólnotę protestancką. Od 1965 r. w kościele swoje nabożeństwa okazyjnie odprawiali również protestanci, a w 1998 r. grekokatolicy odkupili przybytek i zaczęli go przerabiać pod własne potrzeby. Prostokątna, ceglana cerkiew wyróżnia się m.in. 10-metrowym krzyżem na szczycie wieży.

9.5 km od centrum

Przekop o długości ok. 51 km, z czego 22 znajdują się na terenie Polski. Budowa Kanału Mazurskiego rozpoczęła się w 1911 r., jednak nie uzyskano głównego celu - połączenia Krainy Wielkich Jezior z Bałtykiem. Ostatnie prace wstrzymano w 1942 r. Postawiono 10 śluz (5 w Polsce), które miały pomóc w pokonaniu 111 m różnicy w poziomie wody między Mamrami a rzeką Łyną.

8.4 km od centrum

Mazury stanowiły niegdyś włości potężnych i bogatych familii arystokratycznych. Preussowie, Lehndorffowie, Voightowie, Contagowie (i inni), jak na szlachtę przystało, pobudowali sobie okazałe dworki i pałacyki. Bardzo często razem z imponującymi ogrodami. Takie rezydencje, pozostające najczęściej w fatalnym stanie, stoją m.in. w Więckach, Perle, czy Trygorcie.

Nasi partnerzy