Atrakcje turystyczne Węgorzewo i okolica

0.1 km od centrum

Do dyspozycji wypoczywających w Węgorzewie gości pozostają także obiekty sportowe, współtworzące miejscowy Ośrodek Sportu i Rekreacji (u. Zamkowa 3).Jednym z nich jest Hala Miejska przy Gimnazjum i...

0.2 km od centrum

Stała wystawa etnograficzna, dzięki której goście poznają dokładniej tradycje i kulturę zróżnicowanych grup etnicznych i narodowościowych, żyjących współcześnie i w przeszłości na północno-wschodnich skrajach dzisiejszej Polski. Obok prezentacji wielu intrygujących eksponatów i zrekonstruowanej architektury, muzeum przeprowadza warsztaty rzemieślnicze.

0.2 km od centrum

W położonym u progu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich Węgorzewie nie może oczywiście zabraknąć regat.Odbywają się tutaj Międzynarodowe Regaty Żeglarskie „Złoty Puchar Mazur” (maj), regaty „O Błękit...

0.3 km od centrum

W ostępach węgorzewskich lasów podążają jej tropem myśliwi. Kiedy już ją znajdą, namierzają ją i buch! Rozlega się krótki strzał, potem pies znajduje ofiarę, a myśliwi dziękują św. Hubertowi. Dzięk...

0.3 km od centrum

Malownicza przystań żeglarska, z której korzystają zarówno amatorzy pływania na łódkach i jachtach, jak też regionalna biała flota. Z portu w Węgorzewie turyści mogą wybrać się na klimatyczny, niezapomniany rejs po mazurskich jeziorach i kanałach. Statki floty Żeglugi Mazurskiej oferują dodatkowo m.in. organizację konferencji i hucznych przyjęć na pokładzie.

0.3 km od centrum

Pełne zielonych szeptów, plusków i szelestów okolice miasta zachęcają do odwiedzin i to na rowerze.Bardzo ciekawa trasa wiedzie dookoła Węgorzewa (44 km). Prowadzi przez Kal, Kalskie Nowiny i Trygo...

0.3 km od centrum

Najstarszy zabytek w Węgorzewie - jego początki sięgają jeszcze II połowy XIV stulecia. W latach ‘70 XVw., ze względu na długi rycerze zakonni przekazali twierdzę w ręce braci von Tettau. W XVI wieku fortecę przebudowano na barokowy pałac. Zamek był wielokrotnie niszczony, a następnie z mozołem odbudowywany. Aktualnie znajduje się w rękach prywatnych.

0.3 km od centrum

Zabytkowa świątynia, wzniesiona przez protestantów w latach 1605-11. Gotycka konstrukcja oryginalnie była jednonawowa, w 1729 r. dobudowano dwie boczne kaplice i wysoką wieżę. Najcenniejszą rzeczą są barokowe organy Joachima Thiele, z 1647/48 r. - najstarszy taki instrument w regionie. Pięknie prezentują się też ambona, ołtarz główny i XVII-wieczne konfesjonały.

0.4 km od centrum

Bliskość północnych brzegów Jezior Mamry i Święcajty otwiera przed śródlądowymi marynarzami-amatorami szerokie wody, tylko czekające na eksplorację. Wystarczy rozwinąć żagle i obrać kurs - na Stręgiel, na Kirsajty, na Kisajno, na Dargin, na Śniardwy, na Giżycko, na Mikołajki. Albo którykolwiek z licznych akwenów bądź portów. Wypożyczalni i szkółek nie brakuje.

0.5 km od centrum

Zabytkowa świątynia pierwotnie neogotycka, budowana w latach 1930-33 przez wspólnotę protestancką. Od 1965 r. w kościele swoje nabożeństwa okazyjnie odprawiali również protestanci, a w 1998 r. grekokatolicy odkupili przybytek i zaczęli go przerabiać pod własne potrzeby. Prostokątna, ceglana cerkiew wyróżnia się m.in. 10-metrowym krzyżem na szczycie wieży.

0.6 km od centrum

Nie wszyscy, którzy mają ochotę na aktywną przejażdżkę po mazurskich wodach, lubią zmagać się z żaglami i olinowaniem. Dla takich turystów przygotowano wypożyczalnie kajaków. Korzystanie z tego sprzętu nie należy do skomplikowanych, a jednocześnie wymaga niemałego wysiłku. Sieć szlaków na Mazurach nie ma sobie równych, do wyboru jest całe mnóstwo tras.

2.4 km od centrum

Równie ważny i popularny na Mazurach sport wodny, co żeglarstwo czy kajakarstwo. W tutejszych jeziorach - wędkarze polecają łowiska m.in. na Mamrach, Darginie, Harszu czy Dgale Wielkim - można złapać wiele gatunków ryb. W tym leszcze, jazie, sandacze, szczupaki, węgorze i wiele innych. W Węgorzewie regularnie organizowane są duże zawody wędkarskie.

2.4 km od centrum

Zwłaszcza w słoneczne, ciepłe dni miejska plaża nad Jeziorem Święcajty przy drodze do wsi Kal dla wielu wypoczywających w Węgorzewie gości stanowi nie lada atrakcję.Z centrum miasta prowadzi do nie...

4.2 km od centrum

Wschodni zbiornik akwenu zbiorczo nazywanego Mamrami - obok Śniardw największego w Polsce. Święcajty to akwen polodowcowy, o powierzchni blisko 870 ha i linii brzegowej o długości niespełna 19 km. Warto wybrać się na któryś z punktów widokowych, by w pełni ujrzeć urodę tego jeziora. Jeden z nich, nad północną zatoczką, znajduje się na cmentarzu z czasów I WŚ.

4.7 km od centrum

Polska Kraina Wielkich Jezior ma w sobie wiele uroku - również głęboko pod powierzchnią wody. Zwłaszcza Mamry kryją w sobie wiele interesujących miejsc, z wrakiem statku na czele. Tutaj przejrzystość wody należy do najwyższych w kraju. Mazurskie Centrum Nurkowe naturalnie organizuje różnego rodzaju certyfikowane kursy, zakańczane poważnymi egzaminami.

5.9 km od centrum

Rowerowy szlak Duża Pętla Mamr (103 km) to trasa przewidziana dla wprawnych rowerzystów albo takich, którzy planują rozłożyć swą wycieczkę na kilka dni. Szlak biegnie m.in. przez Ruską Wieś, Trygor...

6.9 km od centrum

Północna część Mazur wyróżnia się sporą ilością ciekawych architektonicznie posiadłości. Wystawne niegdyś - dziś często naruszone przez upływ czasu i wieloletnie zaniedbania - dworki stoją w tak niepozornych miejscowościach jak Klimki, Trygort, Łęgwarowo czy Ruska Wieś. Wprawdzie lata świetności mają już za sobą, ale wciąż cieszą oko pięknymi detalami.

7.5 km od centrum

Niezwykle ciekawy rowerowy szlak w okolicach Węgorzewa to także Szlak Piramidy (liczący sobie 62 km długości). Prowadzi on przez Budry, Rapę, Banie Mazurskie. W dużej mierze przebiega drogami grunt...

8.4 km od centrum

Mazury stanowiły niegdyś włości potężnych i bogatych familii arystokratycznych. Preussowie, Lehndorffowie, Voightowie, Contagowie (i inni), jak na szlachtę przystało, pobudowali sobie okazałe dworki i pałacyki. Bardzo często razem z imponującymi ogrodami. Takie rezydencje, pozostające najczęściej w fatalnym stanie, stoją m.in. w Więckach, Perle, czy Trygorcie.

9.4 km od centrum

Obszar ochrony dzikiej przyrody na terenie nadleśnictwa “Borki”, utworzony w 1958 roku. Rezerwat zajmuje powierzchnię 7 hektarów terenu pomiędzy jeziorami Dargin oraz Mamry. “Mokre” to enklawa całkowicie naturalnego lasu łęgowego. Rosną tutaj przede wszystkim jesiony, olsze, dęby szypułkowe oraz wiązy pospolite. Niektóre drzewa mają już grubo ponad 150 lat.

9.5 km od centrum

Przekop o długości ok. 51 km, z czego 22 znajdują się na terenie Polski. Budowa Kanału Mazurskiego rozpoczęła się w 1911 r., jednak nie uzyskano głównego celu - połączenia Krainy Wielkich Jezior z Bałtykiem. Ostatnie prace wstrzymano w 1942 r. Postawiono 10 śluz (5 w Polsce), które miały pomóc w pokonaniu 111 m różnicy w poziomie wody między Mamrami a rzeką Łyną.

10.4 km od centrum

Opuszczone ruiny kompleksu z 1941 roku, z którego mieli korzystać najważniejsi notable III Rzeszy. W “Hochwaldzie” przez pewien czas przebywał Heinrich Himmler - dowódca SS. Potężne schrony (zachowało się 9), z żelbetowymi ścianami o grubości dochodzącej do 2 metrów i wyposażone w dodatkowe maskowanie chroniące przed nalotami, ewakuowano w listopadzie 1944 r.

13.3 km od centrum

Teren ochrony naturalnych środowisk gniazdowania ptaków wodnych i błotnych, wytyczony wokół Jeziora Oświn. Rezerwat powołano w 1956 r., zajmuje ponad 1618 ha. Żyją i rozmnażają się tutaj m.in. perkozy dwuczube, cyraneczki, kanie czarne, bieliki, żurawie, gęsi i wiele innych gatunków - łącznie ok. 130. Przy płd.-zach. brzegu mieści się znakomity punkt widokowy.

14.1 km od centrum

Licząca 40 ha część rezerwatu “Jezioro Dobskie”, zasługująca na szczególną uwagę ze względu na niesamowite skały, które pozostawił po sobie skandynawski lądolód. Na Fuledzkim Rogu doliczono się 6 tys. głazów - w przeszłości wykorzystywanych na wiele sposobów. Największy liczył 2 m wysokości i 9 m w obwodzie. W rejonie gniazdują też cenne gatunki ptaków.

15.2 km od centrum

Dydaktyka połączona z zabawą. Centralnym punktem Indiańskiej Wioski jest tematyczne muzeum z eksponatami związanymi z kulturą i rzemiosłem rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej: zarówno repliki, jak też oryginały zza oceanu. Dodatkowo wśród tipi można spróbować się na torze przeszkód, w rzucaniu tomahawkiem, włócznią oraz strzelaniu z łuku i winchesterów etc.

16.9 km od centrum

Enklawa dzikiej natury, objęta ochroną prawną od 1988 r. Rezerwat Bajory prezentuje unikalną wartość ze względu na naturalny las Puszczy Boreckiej oraz miejscową faunę i florę. Do najciekawszych gatunków należą granicznik płucnik (porost), chrząszcze saproksyliczne, wydry, bobry, żurawie czy muchówki białoszyje. Od 2015 r. rezerwat zajmuje ponad 440 hektarów.

19.9 km od centrum

Zabytkowa forteca, wybudowana w połowie XIX wieku na żądanie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Potężne mury uformowano w kształt gwiazdy, a każde z sześciu ramion wieńczył umocniony bastion. Całość otaczały ziemne wały i fosy. Konstrukcja zachowała się w niezłym stanie. Głównym pomysłodawcą wzniesienia twierdzy był królewski minister wojny Hermann von Boyen.

19.9 km od centrum

Rezerwat o charakterze głównie ornitologicznym - Kałeckie Błota to siedlisko licznych gatunków ptaków, m.in. żurawi, bąków, kulików, kropiatek, brodźców leśnych, orlików i wielu innych. Swoją ostoją znalazły tu również wydry, bobry, łosie oraz wilki. O utworzeniu tego obszaru ochrony przyrody, rozciągającego się na ponad 186 hektarach, zdecydowano w 1988 roku.

20.1 km od centrum

Główna baza bodaj największego armatora białej floty operującego w Mazurskiej Krainie Wielkich Jezior. Położenie giżyckiego portu i warunki naturalne sprawiają, że stąd można wybrać się w rejs właściwie we wszystkie najciekawsze zakątki i miejscowości. Istniejące połączenia pozwalają dotrzeć m.in. do Węgorzewa, Mikołajek, Śniardw, Niegocina czy Kisajna.

20.4 km od centrum

Licząca 34 km urokliwa trasa, wiodąca przez ciekawe jeziora - m.in. stanowiące rezerwat ornitologiczny Kruklin, a także Patelnię, Gołdopiwo, wyjątkowo ładne Pozezdrze, Stręgiel i na końcu Święcajty. Szlak zalicza się do łatwych, rzeczny nurt i zakręty nie sprawiają poważnych problemów. A nuż uda się trafić na legendarny skarb, jaki ma czekać na dnie Sapiny?

20.6 km od centrum

Multum kuszących możliwości. Mazurolandia pozwala świetnie się bawić, a przy okazji poznawać historię i niezwykłą kulturę regionu. Placówkę tworzą m.in. Park Miniatur Warmii i Mazur, rycerskie grodzisko Krzyżaków, skierowany do dzieci Park Zabaw, skansen i magiczna Polana Legend. Goście mogą bez dopłat cieszyć się też wojskowymi atrakcjami sąsiedniego Poligonu.

26.1 km od centrum

Dawny ośrodek hodowli tych majestatycznych ssaków, przemieniony w jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy. Z myślą o miłośnikach przyrody zbudowano szereg ścieżek edukacyjnych, pomostów i specjalnych ogrodzeń - wszystko po to, by goście zbliżyli się jak najbardziej do żyjących w Puszczy Boreckiej żubrów. Zagroda zwykle działa od maja do września.

26.7 km od centrum

Instytucja pokazująca wyjątkowość odrębnej kultury, jaką między XIV a XIX stuleciem wytworzyli Mazurzy - polskojęzyczni mieszkańcy Prus Książęcych. Oglądaniu zbiorów, jakie tworzą mapy, zrekonstruowane pomieszczenia domowe i warsztaty czy dawne sprzęty codziennego użytku, towarzyszą intrygujące opowieści gospodarzy o minionych czasach i ważnych postaciach.

28.1 km od centrum

Jedna z wielu twierdz zakonu na Mazurach, dziś służąca jako miejsce przedstawiania historii regionu i miasta. Zbudowany ok. 1374 r. zamek bronił niedawno założonej osady przed najazdami Litwinów, był też bazą wypadową do kolejnych krzyżackich wypraw wojennych. Budowlę wielokrotnie niszczono i odbudowywano, po wojnie zrekonstruowano w pierwotnym, gotyckim stylu.

33.0 km od centrum

Piękno Mazur da się w pełni docenić wyłącznie z odpowiedniej perspektywy. Najlepiej z góry. Jedną z najciekawszych propozycji w tym temacie są balonowe loty, wykonywane albo “na uwięzi”, albo o profilu widokowym, kiedy uczestnicy wycieczki pokonują w powietrzu niemały dystans. Co odważniejsi mogą z balona wyskoczyć - oczywiście zaopatrzeni w spadochron.

37.1 km od centrum

Bogaty w atrakcje kompleks golfowy, który dzięki zatwierdzeniu planów zagospodarowania przestrzennego stanie się jeszcze większy. Pole z 9 dołkami ma zostać powiększone do “pełnowymiarowych” 18. Na golfistów w Talkach już czekają treningowe strzelnice - drving range oraz putting green - a także rozbudowany tor do minigolfa, składający się z 18 stacji.

45.7 km od centrum

Park zabawy i rozrywki, w dużej części stylizowany na miasteczko wyjęte żywcem ze złotych czasów Dzikiego Zachodu. W otoczeniu saloonu, biura szeryfa czy wioski Indian można spróbować się na strzelnicy, “rodeo”, rzucie podkową i innych typowo kowbojskich konkurencjach. Mrongoville oferuje też zestaw bardziej współczesnych atrakcji, jak np. przejażdżki buggy.

46.4 km od centrum

Największa impreza motosportu w całej Polsce, która w ostatnich latach na dobre zadomowiła się w kalendarzu Mistrzostw Świata. Przeniesienie zabawy z dolnośląskich asfaltów na mazurskie szutry w 2005 r. okazało się więc trafną decyzją. Najszybsze rajdówki, najlepsi kierowcy, najzdolniejsi mechanicy, najnowsze technologie - raj dla miłośników czterech kółek.

46.6 km od centrum

Turystyczna wizytówka Mrągowa, ściągająca w lipcu dziesiątki, a nawet setki tysięcy zwolenników amerykańskiego stylu życia. A przynajmniej tej części, która wyraża się w kowbojskich kapeluszach, warczących motocyklach czy niepodrabialnej muzyce. W trakcie Pikniku Country występują polskie i zagraniczne gwiazdy, organizuje się też sporo atrakcji towarzyszących.

46.7 km od centrum

Instytucja założone w 1973 r. przez proboszcza miejscowej parafii luterańskiej. Wystawy i zgromadzone eksponaty - listy, modlitewniki, święte księgi, listy, zdjęcia, dokumenty etc. - pozwalają lepiej poznać dzieje protestantyzmu. Muzeum Reformacji w Mikołajkach koncentruje się na tym, co działo się na ziemiach polskich, acz nie pomija kontekstu ogólnego.

47.0 km od centrum

Klimatyczna, spokojna przystań pomiędzy jeziorami Mikołajskim oraz Tałtami. Sezon rejsów turystycznych w Mikołajkach zwyczajowo trwa od początku kwietnia do końca października. Wybór kierunków i wariantów wycieczki - m.in. Giżycko, Ruciane-Nida, Rydzewo, po wodach Śniardw i wiele, wiele innych - stwarza gościom mazurskiego kurortu mnóstwo wspaniałych opcji.

56.9 km od centrum

Jak twierdzą niektórzy - dopiero przebycie całego, liczącego ponad 100 km szlaku (wariant proponowany przez lokalne PTTK ma 101 km, ale są dłuższe) po Krutyni pozwala na docenienie w pełni mazurskich uroków. Trasa jest łatwa i przyjemna, w większości prowadzi przez spokojne wody jezior. Długość trwania tej niezwykłej wyprawy może przekroczyć 10 dni.

Węgorzewo atrakcje turystyczne 2022, ciekawe miejsca

Zestawienie atrakcji turystycznych w Węgorzewie i okolicy. Opisy, historia, ceny, galerie zdjęć, dane teleadresowe, odległości od centrum i miejsca noclegu, możliwość zaplanowania dojazdu, oceniania i dodawania komentarzy. Popularne atrakcje Węgorzewa i ciekawe turystycznie miejsca warte odwiedzenia w 2016 w Węgorzewie i okolicy. W tym właśnie miejscu znaleźć można wygodną, rozbudowaną listę z możliwością sortowania atrakcji w Węgorzewie według różnych kategorii. Atrakcje na rok 2022 styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.

Zobacz: atrakcje dla dzieci Węgorzewo.